Od svih stvari koje ćete kupovati za svoje dete, auto sedište za decu i bebe je verovatno jedna od najvažnijih. Od trenutka kada iznesete svoju bebu iz porodilišta dok ne poraste dovoljno da može bezbedno da veže pojas kao i odrasli (obično tek sa 10 godina ili kasnije) posebno sedište za vašeg mališana biće nezaobilazni deo svake vožnje.

Izbor pravog auto sedista nije lak zadatak, ali nije ni nemoguć ako znate šta treba da gledate i koje uslove ono treba da ispunjava. Važno je samo dobro se informisati u ćemu se nadamo da će vam pomoći ovaj naš vodič za kupovinu.

Cena nije nužno prava mera za kvalitet dečijih sedišta, tako da to što ćete kupiti najskuplje ne mora da znači da ćete dobiti i najbolje sedište. Potrebno je da odvojite određeno vreme da istražite opcije kako biste napravili pravi izbor za vaše dete i vaš automobil.

Kako odabrati najbolje sedište za vaše dete?

Kada birate odgovarajuće sedište, morate biti sigurni da veličina odgovara vašem detetu i da se sedište uklapa u vaš auto. Različite veličine sedišta nisu zavera proizvođača kako bi se roditeljima uzelo što više para, već je izbor nastao zbog potrebe da se ona što boje prilagode deci i tako poveća bezbednost.

Prilikom kupovine obavezno proverite da li je model koji želite atestiran, odnosno da li poseduje homologaciju. Odabrano sedište mora imati narandžastu nalepnicu sa natpisom ECE R44/04 ili ECE R 44/03, koja je znak da je ono izrađeno u skladu sa najnovijim sigurnosnim propisima. Ako su na njemu oznake R 44/01 i R 44/02 znači da su kod proizvodnje uzeti u obzir prevaziđeni, blaži sigurnosni zahtevi. Najnoviji standard, koji će verovatno u budućnosti postati i glavni, je i-Size ili R129, novi evropski standard koji se odnosi na auto sedišta za bebe i decu do 4 godine i definiše brojne kriterijume po kojima se smanjuje mogućnost nepravilne instalacije i nepravilne upotrebe dečijeg auto sedišta.

Apsolutno je neophodno da sedište koje će koristiti vaše dete odgovara njegovom uzrastu i težini. Svakom uzrastu namenjena je drugačija grupa sedišta koja je po svom dizajnu i funkciji prliagođena toj uzrasnoj grupi.

Kategorije dečijih auto-sedišta

Sedišta za decu su podeljena su u pet grupa na osnovu uzrasta, tačnije prema telesnoj težini deteta. Ova podela je standardizovana međunarodnim propisima.

Grupa 0 – Novorođenčad (0-9kg)

Ova grupa je namenjena tek rođenim bebama, pa sve do 10 kg, odnosno 9 meseci starosti. Ova, takozvana jaje sedišta, koriste se kratko, ali su jako važna jer su bebe u ovom periodu najosetljivije i lako se mogu ozbiljno povrediti. Montiranje ovih sedišta je suprotno od smera kretanja vozila. Zadnja klupa je najbezbednije mesto za montiranje, ali je moguće montiranje i na mesto suvozača. Ne zaboravite da u tom slučaju isključite vazdušni jastuk.

grupa 0/0+

Grupa 0+ (0-13kg)

Grupa 0+ je podgrupa grupe 0. Ona je namenjena bebama od rođenja do 15 meseci ili do 13 kg telesne težine. Ova sedišta imaju i dodatak za novorođenčad, koji se skida kako beba raste. I ova sedišta se mogu montirati na mesto suvozača uz obavezno isključivanje vazdušnog jastuka.

Sedišta za bebe od 0 do 18kg

Kako bi izašli u susret roditeljima koji žele sedište koje će moći da koriste duži vremenski period, proizvođači su konstruisali kombinovana sedišta koji obuhvataju i kriterijume grupe 0 i kriterijume grupe 1. Ove modele odlikuje mogućnost da se podešavaju u više položaja, od sedećeg do gotovo ležećeg. Namenjena su deci od prvog dana pa do 4 godine starosti, odnosno dok ne pređu težinu od 18kg.

Grupa 2 – Deca od 3 do 7 godina (15-25kg)

Kada dete preraste visinom sedište kategorije 1, težinom prelazi 15kg ili kada ima dovoljno godina (3 – 7) vreme je za 2. grupu. Sedišta ove grupe nemaju svoj pojas već se koriste pojasevi automobila koji se provlače kroz naznačena mesta na sedištu i onda zakopčaju. Zakon o bezednosti saobraćaja zabranjuje da se i ova grupa sedišta montira na mesto suvozača.
Pojedini modeli ove grupe imaju mogućnost skidanja naslona, te tako dobijate sedište grupe 3.

Buster sedište  – Grupa 3 (15kg-36kg)

Takozvani “busteri” su potporna sedišta namenjena tome da izdignu dete kako mu pojas ne bi prelazio preko vrata i stomaka, već preko grudnog koša i karličnog dela. Namenjena su deci od 22 do 36 kg telesne mase, odnosno od 6 do 12 godina starosti ili do 150 cm visine. U skorije vreme, često se priča o tome kako ova sedišta nisu dovoljno bezbedna, I da postoji mogućnost njihovog skorog ukidanja.

Kako se montiraju auto sedišta za bebe?

Prilikom postavljanja auto sedišta najvažnije je da pratite uputstva proizvođača koja se odnose na pravilno montiranje i vezivanje deteta. Sedišta grupe 0 i 0+ postavljaju se tako da dete bude okrenuto suprotno od smera vožnje. Ovakav položaj najbolje štiti dete kod frontalnih sudara, koji su i najčešći, tako što su im glava i vrat podurpti naslonom. Ovo je jako važno jer su glava i vratni dao kičme kod dece mlađe od godinu dana još nedovoljno čvrsti i razvijeni.

Auto sedište mora biti pričvršćeno na jedan od dva načina – pojasom vozila ili ISOFIX sistemom. Kada montirate sedište za bebe koje se osigurava pojasom automobile, potrebno je da ga postavite na zadnje sedište automobila, okrenete ga suprotno smeru vožnje i okrenete tako da je naslon u poluležećem položaju. Nagib naslona se podešava – ugao od 45 stepeni odgovara novorođenčetu, dok se za dete starije od 6 meseci sedište uspravlja tako da ugao naslona i tla bude 60 stepeni.

Kada dobijete ugao koji želite, sedište treba pričvrstiti pojasom vozila. U ovoj grupi sedišta imaju nalepnicu koja plavom bojom označava pravilnu putanju pojasa. Bitno je da pojas bude zategnut tako da se sedište ne pomera za više od 2cm u bilo kom pravcu.  U slučaju da se auto-sedište koje se postavlja suprotno smeru vožnje, postavlja na prednje sedište, vazdušni jastuk mora biti isključen.

uputstvo za postavljanje decijeg sedista

Vezivanje auto-sedišta uz pomoć pojaseva

Svako autosedište koje se montira u smeru vožnje ima na sebi nalepnicu sa obeleženom putanjom pojasa u crvenoj boji. Sedište je potrebno postaviti na zadnju klupu sa naslonom čvrsto oslonjenim na naslon sedišta. Ukoliko naslon za glavu onemogućava da dečije sedište bude čvrsto naslonjeno, uklonite naslon za glavu.

Sledeći korak je da se sedište osigura pojasom automobila. Ovo se razlikuje od modela do modela, tako da je važno proučiti uputstva. Većina sedišta dolazi sa kopčom za fiksiranje pojasa, tako da proverite da li je pojas provučen kroz kopču, ali nemojte je zakopčati dok ne budete sigurni da je pojas zategnut što je više moguće.

Pre nego što kupite sedište, obavezno ga isprobajte u svom automobilu, jer postoji mogućnost da neće odgovarati. Svako sedište i svaki automobil imaju svoje specifičnosti, o kojima je potrebno voditi računa pri izboru pravog proizvoda.

ISOFIX sistem

ISOFIX (International Standards Organization’s Fix) je nova tehnologija razvijena u saradnji sa proizvođačima automobila kako bi se isključila mogućnost pogrešnog montiranja sedišta, što je čest slučaj kod sedišta koja se pričvršćuju pojasom automobila. Prednost ISOFIX sistema je što nema nedoumica kod postavljanja, nedostatak je što samo noviji modeli automobila imaju ovu opciju.

ISOFIX sistem se sastoji od dva donja držača koji su sastavni deo automobila i dva čvrsta priključka koji su sastavni deo autosedišta. Potrebno je još da pričvrstiti sedište i u trećoj tački, pa neki modeli imaju i antirotacijsku napravu, kao što je teleskopska noga koja se oslanja na pod vozila ili kuka sa zadnje strane sedišta kojom se ono dodatno učvršćuje.

Postoje modeli koji poseduju mogućnost da se sedište pričvrsti na oba načina, pri čemu nije potrebno da se to radi istovremeno, osim ako nije eksplicitno navedeno od strane proizvođača.

Koja je najbolja marka auto sedišta?

Ne postoji proizvođač auto sedišta koji bi se jednoglasno mogao proglasiti za najboljeg. Izbor modela je veoma raznovrstan, a čak se i sedišta istog proizvođača razlikuju po kvalitetu od modela do modela. Na internetu možete naći brojne testove koji obuhvataju perfomanse proizvoda u različitim situacijama, pre svih to su testovi koje sprovodi nemački ADAC.

Peg Perego

Peg Perego je jedna od najpopularnijih marki dečijih autosedišta i kolica kod nas. Proizvodi ovog italijanskog proizvođača su poznati kao izuzetno kvalitetni i pouzdani, a odlikuju se i izvanrednim dizajnom. Ono što ova sedište izdvaja od ostalih je njihova lakoća održavanja, ali i udobnost, tako da ne morate da brinete da li će vašem mališanu duga vožnja biti naporna.

peg perego viaggio

Per Perego Viaggio 0+/1 Switchable

peg perego viaggio 2/3 shuttle plus

Peg Perego Viaggio 2/3 Shuttle Plus

per perego primo viaggio isize

Peg Perego Primo Viaggio
i-Size

Recaro

Recaro je proizvođač koji poseduje dugogodišnje iskustvo u proizvodnji sedišta za automobile, kako za profesionalne sportske, tako i za serijske automobile. Svoje glavne principe – sigurnost, ergonomiju, dizajn, udobnost i kvalitet, primenjuju i na izradu auto sedišta za decu što za rezultat ima jedinstvenu liniju Recaro modela dečijih sedišta vhunskog kvaliteta.

Lorelli Bertoni

Ova marka često se nađe u najužem izboru roditelja koji su u procesu biranja auto sedišta za svoje dete. Razlozi za to su brojni: od atraktivnog izgleda, funkcionalnosti pa sve do možda i onog najvažnijeg – pristupačne cene. Ukoliko niste spremni da date celu svoju platu na neki od modela prestižnijijh brendova, Bertoni sedišta imaju odličan odnos kvaliteta i cene.

Lorelli Bertoni AUTOSEDISTE MARS ISOFIX

Lorelli Bertoni MARS ISOFIX
9-36kg

lorelli bertoni safeguard 0-25kg

Lorelli Bertoni Safeguard
0-25kg

lorelli bertoni lifesaver

Lorelli Bertoni Lifesaver
0-13kg

Cybex

Cybex sedišta su redovno ocenjena najvećom ocenom na testovima bezbednosti. Ovaj nemački brend svojim inovativnim dizajnom, jednostavnošću i pre svega fokusu na bezbednost stvara proizvode koji su ispred svog vremena. Vrhunska izrada se ogleda u svakom detalju – od kvaliteta tekstila do tehničkih rešenja koja olakšavaju upotrebu i montiranje i poboljšavaju bezbednost. Jedina mana ovih sedišta je što uz izradu prmijum klase ide i odgovarajuća cena, koju nažalost mnogi nisu u stanju da priušte.

Chicco

Chicco je jedan od vodećih brendova u oblasti proizvoda i opreme za bebe i decu, a u to spadaju i njihova izvanredna auto sedišta. Glavne karakteristike Chicco sedišta su komfor, mogućnost podešavanja položaja, navlaka koja se skida i pere i lako postavljanje. Jedina zamerka koju smo čuli iz iskustva roditelja je da su ova sedišta nešto manja u odnosu na glavne konkurente, ali ako imate manji auto, onda je to baš ono što vam treba.

Još ste u nedoumici koje sedište je najboje za vašeg mališana? Pogledajte izbor na Shopper.rs

Polovna sedišta – da ili ne?

Deca brzo rastu i određene grupe sedišta se jako kratko korista, a zbog načina na koji su oni odgajani i toga „kako je nekad bilo“ mnogim roditeljima sedište za auto izgleda kao preskupa investicija. Bez toga da ulazimo u problematiku bilo čijeg načina razmišljanja, razumemo da novac igra veliku ulogu u izboru sedišta. Razni sajtovi i internet oglasi vrve od polovnih dečijih sedišta po najrazličitijim cenama.

Nova dečija sedišta mogu da budu jako skupa, pa su mnogi roditelji prinuđeni da kupe ili koriste polovna. Mada to ne preporučujemo iz mnogo razloga, razumemo da pojedini roditelji namaju alternativu, pa vas savetujemo da kada kupujete polovno sedište, vodite računo o istim onim stvarima koje biste uzimali u razmatranje da kupujete novo. Dakle, prvo da li odgovara vašem detetu, da li poseduje sve neophodne sertifikate, pa tek onda cena.

Koliko je staro sedište takođe bi trebalo da bude presudan faktor prilikom kupovine polovnog. Plastična školjka sedišta vremenom postaje krhka i lakše puca, a nijedno sedište starije od 10 godina ne bi smelo da se koristi. Trenutno važeća preporuka u Sjedinjenim Državama i Kanadi je da se sedište može koristiti šest godina. Tako da, ako već morate da kupite polovno sedište za dete, pooštrite kriterijume. U nekim slučajevima, ako ste pametni prilikom izbora, kvalitetno, očuvano polovno sedište može biti bolje nego jeftino novo sedište sumnjivog kvaliteta.

Šta kaže zakon o bezbednosti saobraćaja?

Trenutno važeći Zakon, sa izmenama usvojenim 22.03.2018. godine, podrazumeva da se deca do 135 cm visine prevoze u odgovarajućim auto-sedištima, osim u vozilima javnog prevoza.

Kao i do sada, deca mlađa od 12 godina ne smeju da se prevoze na prednjem sedištu. Izuzetak je ako prevozite dete mlađe od 3 godine u auto-sedištu, gde se dete okreće suprotno od smera vožnje. U tom slučaju je dozvoljeno da se dete prevozi na prednjem suvozačkom sedištu uz obavezan uslov da su isključeni vazdušni jastuci.

Takođe, dozvoljeno da se dete starije od 4 godine prevozi uz pomoć, kako se u Zakonu navodi, homologovanog bezbednosnog podmetača,  odnosno auto-sedišta kategorije III, ukoliko visina deteta omogućava bezbedno vezivanje pojasom automobila (da dijagonalni deo pojasa ne ide preko vrata) i ukoliko na mestu gde lice sedi postoji ugrađen naslon za glavu.

Srbija, nažalost, spada u najnebezbednije zemlje Evrope što se tiče saobraćajnjih nesreća. Prema najnovijim podacima Agencije za bezbednost saobraćaja svakoga dana u Srbiji u proseku poginu 2 osobe, povredi se blizu 40 , a desi se preko 100 saobraćanih nezgoda. Deca su jedna od najranjivijih kategorija, od čega deca putnici čine skoro 60% ukupnog broja dece poginulih u saobraćajnim nesrećama.  Jedan od najvažnijih uzroka tome su neadekvatna ili nepravilno postavljena auto-sedišta, ili u određenim slučajevima čak i odsustvo istih.

Važno je da se kod roditelja i budućih roditelja probudi svest da auto-sedišta za decu nisu trošak, već neophodnost. Kao odrasli odgovorni smo prema sebi i svojim najmlađima da im omogućimo svu bezbednost i sigurnost kada to zavisi od nas. Zato uvek birajte najbolje za svoje dete, jer ušteda vas nažalost može preskupo koštati.

Podeli sa prijateljima...Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin